Świętokrzyski OW NFZ uprzejmie informuje, że w dniu 17 sierpnia 2018 r. udostępniono użytkownikom elektronicznego systemu monitorowania programów lekowych (SMPT) zmodyfikowany moduł właściwy w aplikacji SMPT – rak gruczołu krokowego umożliwiający wprowadzania danych pacjentów leczonych substancją czynną: dichlorek radu Ra-223 w ramach programu lekowego B.56 – Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego.
Moduł rak gruczołu krokowego w zakresie leczenia dichlorkiem radu Ra-223 jest specyficzny i różni się od części modułu dotyczącej leczenia octanem abirateronu i enzalutamidem. W tej części modułu, szczególnie istotne jest terminowe uzupełnianie danych, na bieżąco po zrealizowaniu danego etapu leczenia. Tylko systematyczne uzupełnianie danych pozwoli na prawidłowy i terminowy przebieg leczenia pacjenta.
Należy zaznaczyć, że wstępna kwalifikacja odbywa się przez lekarza onkologa lub urologa. Następnie pacjent przekazywany jest do zakładu medycyny nuklearnej/ oddziału terapii izotopowej (ZMN) gdzie ostatecznej kwalifikacji dokonuje lekarz specjalista w dziedzinie medycyny nuklearnej. Dlatego też kwalifikacja pacjenta w SMPT została podzielona na dwa etapy: kwalifikacja wstępna i kwalifikacja ostateczna dokonana przez lekarza specjalistę z dziedziny medycyny nuklearnej.
Podania leku odbywają się w zakładzie medycyny nuklearnej/oddziale terapii izotopowej, natomiast punkty kontrolne (monitorowanie leczenia – realizacja badań) w oddziale macierzystym.
Kwalifikacja oraz proces leczenia odbywa się zgodnie ze schematem:
1. Kwalifikacja wstępna (onkolog/urolog).
2. Po uzupełnieniu danych kwalifikacyjnych i zapisaniu programu należy przekazać program do ZMN. W tym celu należy ze słownika wybrać odpowiedni ZMN, można również dodać mail do osoby/ jednostki organizacyjnej, która będzie realizowała podania leku – dzięki temu zarówno świadczeniodawca jak i konkretna osoba/ jednostka ZMN zostanie poinformowania o przekazaniu programu.
3. Po przekazaniu programu do ZMN, na podstawie danych widocznych w SMPT dokonywana jest ostateczna kwalifikacja przez lekarza specjalistę ZMN.
4. ZMN: wpisuje planowaną datę podania leku oraz dawkę, zapisuje i przekazuje program. W tym momencie w oddziale macierzystym możliwy jest tylko podgląd programu.
5. W dniu podania leku ZMN uzupełnia datę rozpoczęcia leczenia (data rozpoczęcia leczenia jest taka sama jak data podania leku) oraz dawkę leku. Następnie zapisuje dane i przekazuje program do oddziału macierzystego. Świadczeniodawca, u którego odbyła się kwalifikacja wstępna zostanie poinformowany mailowo o przekazaniu programu.
6. Punkty kontrolne są realizowane przez oddział macierzysty i wyznaczane są po 3 tygodniach od podania leku.
7. Po 3 tygodniach od podania leku realizowane są badania kontrolne zgodnie z opisem programu lekowego. Po wykonaniu badań należy niezwłocznie uzupełnić je w SMPT, a następnie przekazać do oceny ZMN.
8. ZMN ocenia wyniki badań i decyduje o podaniu kolejnej dawki leku. Należy podkreślić, że zapisanie w oddziale macierzystym wyników badań spowoduje, że ZMN będzie mógł tylko je ocenić ale nie będzie mógł wprowadzić danych dotyczących planowanej daty podania oraz dawki leku. Dlatego bardzo ważnym jest PRZEKAZYWANIE pacjentów po zrealizowaniu każdego etapu leczenia.
9. Planowo lek może zostać podany sześciokrotnie. Po 4-8 tygodniach od ostatniego podania leku oddział macierzysty musi zrealizować badania kontrolne i wprowadzić je do SMPT. Dopiero wtedy możliwe jest PLANOWE zakończenie programu.
10. Należy zaznaczyć, że czym innym jest podanie leku widoczne w punkcie kontrolnym realizowanym przez ZMN, a czym innym zakładka oznaczona literą „L” (podanie/wydanie leku) w rekordzie pacjenta. Podania/wydania leków w zakładce oznaczonej „L” uzupełnia oddział macierzysty na podstawie danych wprowadzonych przez ZMN.
Więcej informacji dotyczących działania modułu rak gruczołu krokowego dostępne są w SMPT w zakładce POMOC.
Jednocześnie informujemy, że problemy związane z funkcjonowaniem systemu należy zgłaszać na adres e-mail: smpt@nfz.gov.pl. W zgłoszeniach prosimy o podawanie następujących informacji:
1. imię i nazwisko osoby wnioskującej;
2. login w aplikacji osoby wnioskującej;
3. telefon kontaktowy osoby wnioskującej;
4. kod świadczeniodawcy i pełne dane teleadresowe;
5. numer programu nadany pacjentowi przez system SMPT i nazwa programu lekowego w ramach którego pacjent jest leczony (prosimy nie podawać numerów PESEL w korespondencji kierowanej na skrzynkę smpt@nfz.gov.pl).