Aktualności

Aktualności

Bezpieczny urlop z NFZ

15.01.2019

Podpowiadamy, gdzie szukać pomocy w razie nagłego zachorowania poza miejscem zamieszkania: zarówno w kraju, jak i za granicą.

CHOROBA W KRAJU

Zagrożenie stanu zdrowia i życia

Kiedy pomoc medyczna musi być udzielona natychmiast – jej odroczenie może grozić utratą życia lub zdrowia – wzywamy pogotowie ratunkowe (999 z telefonu stacjonarnego lub 999 i 112). Natomiast w przypadku subiektywnego poczucia zagrożenia zdrowia i życia chory może się zgłosić bez skierowania na SOR – szpitalny oddział ratunkowy lub na izbę przyjęć Należy jednak pamiętać, że miejsca te służą do ratowania zdrowia i życia, a nie do uzyskiwania pomocy, którą można otrzymać w trybie ambulatoryjnym w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, które nie jest stanem zagrożenia życia (po godzinach zamknięcia przychodni POZ), chory może skorzystać z pomocy dyżurującej poradni w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Przyjmują one pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 rano dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8:00 do 8:00 dnia następnego. Podobnie jest z pomocą stomatologiczną.

Lista SOR oraz placówek nocnej i świątecznej pomocy w województwie świętokrzyskim – link do strony http://www.nfz-kielce.pl/dla-pacjentow/nocna-i-swiateczna-pomoc-medyczna/ 

Lekarz POZ

W przypadku lżejszego zachorowania (np. przeziębienie), każda osoba – bez względu na adres zamieszkania – może się zgłosić do najbliższego lekarza POZ i zostanie przyjęty jako tzw. pacjent spoza listy. Chory nie płaci, a koszty jego leczenia pokrywa NFZ.

Specjalista

Nie obowiązuje żadna rejonizacja – dlatego pacjent mając skierowanie do specjalisty może się udać do dowolnie wybranego przez siebie lekarza.

POMOC ZA GRANICĄ

Jeżeli wyjeżdżamy na zimowe szaleństwo do któregokolwiek kraju Unii Europejskiej warto wyrobić sobie EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

EKUZ, to dokument w postaci plastikowej karty, potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu w razie nagłego zachorowania czy wypadku podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej i obszaru płatniczego EFTA (Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii) nie będziemy płacić pełnego kosztu leczenia (EKUZ gwarantuje nam takie zasady świadczeń medycznych, jakie obowiązują w kraju, gdzie przebywamy i to wyłącznie w tych placówkach medycznych, które mają podpisaną umowę na leczenie z ubezpieczycielem danego kraju). Ponadto osoba ubezpieczona podczas pobytu w państwie członkowskim innym niż miejsce zamieszkania jest uprawniona do otrzymania świadczeń rzeczowych, które z powodów medycznych stają się niezbędne w czasie jego pobytu (z uwzględnieniem charakteru tych świadczeń i przewidywanego czasu pobytu). EKUZ nie jest natomiast dokumentem, którym możemy się posłużyć, kiedy celem naszego wyjazdu za granicę jest leczenie planowe, np. operacja zaćmy, poród czy konsultacja specjalistyczna. Warto podkreślić, że obecnie dla osób ubezpieczonych EKUZ jest ważna 1,5 roku, a dla dzieci nawet do 5 lat. Jeżeli więc wyrobimy ją teraz będzie aktualna podczas letnich wakacji.

EKUZ uzyskamy w Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Więcej na temat EKUZ – TUTAJ – link do strony http://www.nfz-kielce.pl/dla-pacjentow/zakresy-swiadczen/leczenie-w-unii-europejskiej/

Źródło: Rzecznik Prasowy