Sprawdź swoją wątrobę. Zrób test na HCV.
26 lipca – w Światowy Dzień WZW: Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza na akcję profilaktyczną
26 lipca (piątek) w godzinach 10.00-12.00 w holu głównym Świętokrzyskiego Centrum Onkologii odbędzie się akcja edukacyjno-profilaktyczna z okazji Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby. W ramach akcji będzie można skorzystać z bezpłatnych badań – testów anty – HCV, poradnictwa na temat czynników ryzyka, profilaktyki i leczenia wirusowego zapalenia wątroby, warsztatów higienicznego mycia rąk.
Plan akcji /hol główny ŚCO/
· strefa wiedzy o WZW i ich profilaktyce – stoiska ŚCO i partnerów – edukacja na temat rodzajów wirusowego zapalenia wątroby, czynników ryzyka, profilaktyki i leczenia oraz szczepień przeciwko WZW typu B,
· stoisko Centrum Medycznego "Zdrowie" – bezpłatne przesiewowe badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C,
· stoisko Centrum Dietetycznego "Naturhouse" – porady dietetyka oraz pracowników pozostałych instytucji partnerskich na temat zdrowego stylu życia i zmniejszania ryzyka chorób cywilizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych.
· Warsztaty mycia rąk – w zaleceniach dotyczących profilaktyki WZW zwraca się szczególną uwagę na higienę rąk – dlatego pracownicy ŚCO będą w czasie akcji prowadzić warsztaty higienicznego mycia rąk.
Na stoiskach będzie można także zmierzyć ciśnienie krwi, poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu u osób czynnie lub biernie palących.
Partnerami Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będą: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, Centrum Medyczne "Zdrowie" oraz Centrum Dietetyczne "Naturhouse".
CO WARTO WIEDZIEĆ O WZW CZYLI WIRUSOWYCH ZAPALENIACH WĄTROBY
WZW C (wirusowe zapalenie wątroby typu C) to choroba spowodowana wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), który uszkadza komórki wątroby, prowadząc do ich zwłóknienia, marskości wątroby i w konsekwencji do niewydolności tego narządu, a u kilku procent do raka wątroby. WZW typu C nazywany jest cichym zabójcą, ponieważ początkowo zakażenie przebiega bezobjawowo. Choroba może przechodzić w stan przewlekły u 50-85 % osób, które miały styczność z wirusem. Wirus może pozostać niewykryty nawet przez kilkadziesiąt lat niszcząc w tym czasie wątrobę. Można go wykryć wykonując badanie przeciwciał przeciwwirusowych (anty – HCV) we krwi. Wykrycie wirusa w organizmie umożliwia zastosowanie odpowiedniej terapii przeciwwirusowej, która prowadzi do zahamowania procesu zapalnego i poprawy funkcjonowania wątroby.
WZW typu B to choroba spowodowana wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV). Rozwija się najczęściej przewlekle i bezobjawowo przez wiele lat. Wirus uszkadza komórki wątroby, prowadząc do ich zwłóknienia i marskości wątroby i w konsekwencji do niewydolności tego narządu, a u kilku procent do raka wątroby.
W przeciwieństwie do HCV zakażeniu HBV można skutecznie zapobiegać stosując szczepienia ochronne.
WZW typu B i C nie przenosi się podczas zwykłych codziennych czynności. Źródłem zakażenia jest kontakt z zakażoną krwią (poprzez używanie niesterylnych strzykawek, igieł, i innych narzędzi podczas zabiegów chirurgicznych, stomatologicznych, kosmetycznych, akupunktury i innych związanych z możliwością przerwania ciągłości tkanek). Istnieje również ryzyko zakażenia przez kontakt seksualny jeśli dojdzie do uszkodzenia naskórka lub błony śluzowej (seks bez zabezpieczenia).