Zapraszamy na stanowisko do ŚCO, gdzie konsultanci ŚwOW NFZ będąprzekonywali do profilaktyki.
Osteoporoza – cichy złodziej kości
W niedzielę, 20 października obchodziliśmy Światowy Dzień Osteoporozy. Prognozuje się, że w Polsce na tę chorobę cierpi ponad 2 mln osób, przy czym leczonych jest tylko ok. 500 tys. Osteoporoza bowiem długo nie daje żadnych objawów bólowych, a często pierwszym objawem jest złamanie, stąd potoczne określenie choroby „cichy złodziej kości”.
Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w Polsce koszty leczenia najpoważniejszych skutków osteoporozy, czyli tzw. złamań osteoporotycznych, wyniosły w 2018 roku niemal 500 mln zł. Farmakologiczne leczenie choroby, a nie jej powikłań, to wydatek na poziomie 55 mln zł.
– Zestawiając te dane wyraźnie widać, jak dużą rolę odgrywa profilaktyka osteoporozy. Oszacowanie ryzyka i zastosowanie skutecznej metody leczenia są kluczowe dla powstrzymania jej skutków. Właśnie dlatego będziemy uświadamiać pacjentów, że przed osteoporozą można się ustrzec – podkreśla Adam Niedzielski, prezes NFZ.
Świętokrzyski NFZ zaprasza na swoje stanowisko w najbliższy czwartek, 24 października w godz. 10-13 do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, gdzie będzie przekonywał do profilaktyki. Pacjenci otrzymają praktyczne ulotki informujące o czynnikach, które sprzyjają rozwojowi osteoporozy oraz o skutecznych sposobach zapobiegania choroby.
A już teraz warto wiedzieć, że przed osteoporozą można się skutecznie bronić: ruchem, dietą i systematycznymi badaniami.
RUCH
Ćwiczenia powodują zagęszczenie kości. Ponadto ruch wzmacnia mięśnie, które stabilizują i chronią kości. Każda aktywność fizyczna jest dobra, ale w profilaktyce osteoporozy i przed złamaniami osteoporotycznymi przede wszystkim chronią spacery, szczególnie po wzniesieniach, jazda na rowerze oraz chodzenie po schodach lub pod górę i z górki. Ćwiczymy codziennie. Im jesteśmy starsi, tym ćwiczyć musimy więcej. Wskazana jest codzienna 30–60 -minutowa aktywność fizyczna.
DIETA
Zadbajmy o odpowiednią ilość wapnia (powyżej 1000 mg na dobę – to np. szklanka mleka i 1–2 plastry sera żółtego) i witaminy D w diecie. Jedzmy nabiał, ryby (jeśli z puszki to razem ze szkieletem) i zielonolistne warzywa. Unikajmy za to kawy i alkoholu.
Produkty zalecane
BADANIA
Osteoporozę można wykryć za pomocą badania densytometrycznego czyli badania gęstości kości. Badanie nie jest bolesne ani szkodliwe. Można je wykonać w poradniach osteoporozy ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu.
Poradnie leczenia osteoporozy w województwie świętokrzyskim
POWIATOWY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ
PORADNIA OSTEOPOROZY
ul. Radomska 70, 27-200 Starachowice, tel. 41 273 91 02, 41 273 91 06, 41 273 98 15
„UZDROWISKO BUSKO-ZDRÓJ” SPÓŁKA AKCYJNA
PORADNIA OSTEOPOROZY
ul.1 Maja 14, 28-100 Busko-Zdrój, tel. 41 370 32 98
WSPÓLNICY SPÓŁKI CYWILNEJ MEDICUS STRĄCZYŃSKI MAREK, STRĄCZYŃSKA ANNA
PORADNIA OSTEOPOROZY
Oś. Na Stoku 63A, 25-437 Kielce , tel. 41 362 66 92
Ponadto pilnujmy prawidłowej wagi (BMI – wskaźnik masy ciała – ok. 25), spędzajmy dużo czasu na świeżym powietrzu – słońce sprzyja tworzeniu się w organizmie witaminy D, dzięki której lepiej przyswajamy wapń. Nie palmy papierosów.