Środa z profilaktyką

Środa z profilaktyką

Profilaktyka raka piersi

15.10.2021

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Podstawowym badaniem, które pozwala uwidocznić zmiany w piersi również te niewyczuwalne palpacyjnie jest mammografia.

Badanie mammograficzne można wykonać w ramach programu profilaktyki raka piersi. Mogą z niego skorzystać ubezpieczone kobiety w wieku 50-69 lat, które przez ostatnie 24 miesiące nie korzystały z tego badania. Bezpłatnie mogą zbadać się też Pacjentki, które otrzymały pisemne wskazanie do ponownego wykonania badania po upływie 12 miesięcy.

Badanie trwa kilka minut i nie jest wymagane skierowanie. Można je wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków naszego kraju (https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/mammobusy/).

Konsultacja ze specjalistą jest konieczna, jeśli pacjentka zauważyła:

  • zmianę wielkości i kształtu piersi, która nie ustąpiła po miesiączce,
  • guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą,
  • zmianę koloru skóry piersi,
  • wciąganie skóry piersi,
  • zmiany w obrębie brodawki piersi,
  • wyciek z piersi.

Więcej o tym programie profilaktycznym znajduje się na:

https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-piersi

ULOTKA Profilaktyka raka piersi

FILM Profilaktyka raka piersi

AUDYCJA

Źródło: Zespół Profilaktyki Zdrowotnej