Informacje dla świadczeniodawców
11.10.2013
Komunikat dla Świadczeniodawców realizujących umowy
w rodzaju AOS dotyczący świadczeń zabiegowych
Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że w związku z wejściem w życie Zarządzenia Nr 32/2013/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 maja 2013 r.(z póź.zm) zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, na Oddziały NFZ nałożono obowiązek wyodrębnienia,
od 1 stycznia 2014 r., kwoty zobowiązania przeznaczonej wyłącznie na realizację grup świadczeń zabiegowych o kodzie rozpoczynającym się na literę Z, wyszczególnionych w katalogu ambulatoryjnych grup świadczeń specjalistycznych, stanowiącym załącznik nr 5a do warunków zawierania umów, w zakresach takich jak:
gastroenterologia, położnictwo i ginekologia, chirurgia ogólna, chirurgia dziecięca, proktologia, chirurgia onkologiczna, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, ortopedia i traumatologia narządu ruchu dla dzieci, okulistyka, otolaryngologia, chirurgia szczękowo-twarzowa oraz
urologia.
Powyższe nakłada na świadczeniodawców realizujących świadczenia w w/w zakresach
OBOWIĄZEK wykonywania procedur zabiegowych.
Oddział przypomina jednocześnie, że zgodnie z dyspozycją przepisów art. 103 oraz art. 100 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. 2011 Nr 112 poz. 654 ze zm.) każdy Świadczeniodawca (PODMIOT LECZNICZY) pozostający stroną umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna i wykonujący procedury zabiegowe winien posiadać wpis „gabinetu diagnostyczno-zabiegowego” w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
Zgodnie z załącznikiem nr 2 „Kody charakteryzujące specjalność komórki organizacyjnej przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego” do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2012 r. w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania (Dz. U.2012 poz. 594), kodem właściwym dla gabinetu diagnostyczno-zabiegowego jest kod 9450.
W przypadku INDYWIDUALNYCH I GRUPOWYCH PRAKTYK LEKARSKICH nie jest wymagane rejestrowanie gabinetów diagnostyczno-zabiegowych z wykorzystaniem wskazanego powyżej kodu resortowego, jednakże niezbędne jest posiadanie przez te podmioty decyzji inspektora sanitarnego zawierającej zapis:
- potwierdzający istnienie gabinetu diagnostyczno-zabiegowego w lokalizacji (budynek/zespół budynków)
lub
- dotyczący spełniania przez pomieszczenie przeznaczone do realizacji świadczeń (gabinet/poradnia) wymogów określonych dla gabinetu diagnostyczno-zabiegowego
Należy podkreślić, że konieczne jest zgłoszenie gabinetu diagnostyczno-zabiegowego dla każdego miejsca udzielania świadczeń, w którym realizowane są procedury zabiegowe, za pomocą funkcjonalności systemu informatycznego SZOI w potencjale Świadczeniodawcy:
- STRUKTURA WYKONAWCZA-MIEJSCE UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ-CECHY MIEJSCA
ORAZ
- ZASOBY- POMIESZCZENIA
Brak spełnienia opisanych wymogów skutkuje zablokowaniem możliwości sprawozdawania świadczeń zabiegowych, a w przypadku zakresów wymienionych powyżej wpłynie również na ocenę zasadności kontraktowania poradni.
Sekcja ds. Lecznictwa Otwartego