ŚwOW NFZ informuje, że uzyskał dane o przyczynach wyznaczania przez Świadczeniodawców odległych (powyżej 14 dni) terminów wizyt pacjentom pierwszorazowym przy jednoczesnym niedowykonaniu umowy w poszczególnych zakresach podstawowych.
W znacznej części przypadków Świadczeniodawcy wskazują, iż przyczyną powyższego jest konieczność zapewnienia terminów wizyt w pierwszej kolejności dla pacjentów pozostających już w leczeniu. Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ zwraca uwagę, że w/w argumenty nie stanowią wystarczającego uzasadnienia dla zaistniałej sytuacji (tj. współwystępowania kolejki oczekujących na udzielenia świadczenia wraz z niedowykonaniem kontraktu).
W opinii Oddziału na poprawę sytuacji może wpłynąć zmiana organizacji pracy poradni, co leży w gestii Świadczeniodawców.
Wyniki szczegółowej analizy realizacji świadczeń w poradniach specjalistycznych, wskazują, że część poradni najliczniej sprawozdaje następujące typy porad:
lub badania, które możliwe są do zrealizowania w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
Dodatkowo ocena częstotliwości porad wykazała, że w niektórych zakresach świadczeniodawcy sprawozdają porady z częstotliwością mniejszą niż 15 dni. Budzi to wątpliwości, co do rzetelnej realizacji umowy.
W kontekście powyższego ŚwOW NFZ przypomina, że na podstawie pisemnej informacji przekazanej przez lekarza specjalistę (zgodnie z § 12 ust. 5 i 6 Ogólnych Warunków Umów) leczenie farmakologiczne świadczeniobiorcy zastosowane przez lekarza w poradni specjalistycznej może kontynuować lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
W związku z tym Oddział prosi o wnikliwe przeanalizowanie struktury udzielanych świadczeń i ewentualne rozważenie możliwości kontynuowania opieki pacjentów z ustabilizowanym przebiegiem choroby w placówkach POZ.
Po raz kolejny informujemy, że dane dotyczące czasu oczekiwania na wizytę, winny być sprawozdawane jedynie w odniesieniu do pacjentów pierwszorazowych
Jednocześnie ŚwOW NFZ podkreśla, że proces wyznaczania terminów wizyt powinien zapewniać poszanowanie zasady sprawiedliwego, równego, niedyskryminującego i przejrzystego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej wszystkim pacjentom – nie tylko kontynuującym leczenie, ale również pierwszorazowym.