Aktualności

Aktualności

Komunikat dla świadczeniodawców

21.02.2017

KOMUNIKAT
Postępowania konkursowe w rodzajach: świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej (SPO)
oraz opieka paliatywna i hospicyjna (OPH)

 

Świętokrzyski Oddział Wojewódzki przypomina, że zarządzenie nr 12/2015/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 13.02.2015r. w sprawie warunków postępowania dotyczących zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej określa:

– sposób przygotowania oferty,
– sposób składania ofert        

Przygotowanie kompletnych ofert z zachowaniem należytej staranności poprzez zastosowanie się do informacji w powołanym wyżej zarządzeniu pozwoli między innymi na ograniczenie do minimum obowiązku wzywania oferentów do uzupełniania braków formalnych oferty.

Informacje dotyczące kryteriów wyboru ofert

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów
o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1372, ze zm.) zwanego dalej rozporządzeniem kryterialnym:

  • Oferent, który deklaruje spełnianie warunku podlegającego ocenie, jest obowiązany go spełniać w okresie związania ofertą oraz przez cały okres realizacji umowy, chyba że przepisy rozporządzenia stanowią inaczej.
  • Oferent, który zadeklarował spełnianie określonego warunku podlegającego ocenie, jest obowiązany go spełniać dodatkowo ponad warunki realizacji świadczeń określone w rozporządzeniach wydanych na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o świadczeniach.
  • Kryterium posiadania certyfikatu systemu zarządzania, zwanego dalej „certyfikatem”, jest spełnione, jeżeli:
  1. certyfikat ma zastosowanie w przedmiocie postępowania, na który złożono ofertę;
  2. certyfikat obejmuje miejsce udzielania świadczeń wskazane w ofercie, a w przypadku dysponenta zespołów ratownictwa medycznego – miejsce stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego wskazane w ofercie;
  3. certyfikat jest wydany przez jednostkę certyfikującą systemy zarządzania posiadającą akredytację udzieloną przez Polskie Centrum Akredytacji lub przez jednostkę akredytującą będącą sygnatariuszem porozumienia o wzajemnym uznawaniu ,,EA Multilateral Agreement” i jest opatrzony symbolem akredytacji jednostki akredytującej;
  4. certyfikat jest wydany w zakresie systemów zarządzania: ISO 9001, ISO/IEC 27001, ISO 17025 lub 15189 – zgodnie z ich przyporządkowaniem do poszczególnych zakresów świadczeń wynikającym z załączników do rozporządzenia;
  5. akredytacja, o której mowa w pkt 3, obejmuje certyfikację systemów zarządzania wymienionych w pkt 4 oraz jest wydana w zakresie usług medycznych (branża „Zdrowie i opieka społeczna” zgodnie z kodem 38 EA, w przypadku: ISO 9001, ISO 14001, PN-N 18001 lub OHSAS 18001).
  • Kryterium wpisu do rejestru jest spełnione, jeżeli wpis jest ujawniony w księdze rejestrowej oferenta.
  • Kryterium „jakość – wyniki kontroli” jest spełnione, jeżeli nieprawidłowość dotyczy umowy realizowanej w dniu złożenia oferty w ramach danego zakresu świadczeń i
    w ramach obszaru, którego dotyczy postępowanie, oraz została stwierdzona w postępowaniu kontrolnym zakończonym wystąpieniem pokontrolnym lub w trakcie monitorowania, o którym mowa w art. 107 ust. 5 pkt 12 ustawy o świadczeniach.

Szczegółowe kryteria wyboru ofert

W załączonym pliku znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie kryteriów wyboru ofert zawartych ww. rozporządzeniu.

Dodatkowo dla części    I Jakość – wyniki kontroli i inne nieprawidłowości

Należy tutaj wskazać na przepis §8 rozporządzenia kryterialnego zgodnie, z którym kryterium „jakość – wyniki kontroli” jest spełnione, jeżeli nieprawidłowość dotyczy umowy realizowanej w dniu złożenia oferty w ramach danego zakresu świadczeń i w ramach obszaru, którego dotyczy postępowanie, oraz została stwierdzona w postępowaniu kontrolnym zakończonym wystąpieniem pokontrolnym lub w trakcie monitorowania, o którym mowa w art. 107 ust. 5 pkt 12 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1793 ze zm.). Przedmiotowe kryterium obejmuje wszystkie kontrole (a nie jedynie ostatnią), dotyczące umowy realizowanej w dniu złożenia oferty w ramach danego zakresu świadczeń i w ramach obszaru, którego dotyczy postępowanie.

Informacje odnośnie składania ofert     

Oferent, który zadeklarował spełnianie określonego warunku, jest obowiązany go udokumentować.

Potwierdzenie spełnienia poszczególnych kryteriów jest możliwe w szczególności na podstawie zgromadzonej przez świadczeniodawcę dokumentacji w tym dokumentacji medycznej.

 

Sekcja ds. Lecznictwa Zamkniętego

Komisja Konkursowa

tel.: 41 36 46 247/118

Informacje dotyczące sprawy poruszonej w piśmie uzyskać można w Sekcji ds. Lecznictwa Zamkniętego pod nr telefonu 41 36 46  247/240

Pliki do pobrania
Źródło: Sekcja ds. Lecznictwa Zamkniętego