Aktualności

Aktualności

Komunikat dla pacjentów

02.10.2015

 

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

W październiku obchodzimy miesiąc walki z rakiem piersi. Przez cały miesiąc, a nie tylko jeden dzień, ponieważ rak piersi wciąż jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet i wciąż stanowi pierwszą przyczynę zgonów onkologicznych wśród pań. A przecież nie musi tak być. Medycyna ma bowiem potężne oręże do walki z tą chorobą. Jest nim badanie mammograficzne, które potrafi wykryć bardzo wczesne stadium choroby, kiedy nie daje ona żadnych objawów, a co za tym idzie –  leczenie rozpoczęte na tym etapie jest szybkie i skuteczne. To też – w razie konieczności – olbrzymia szansa na przeprowadzenie tzw. operacji oszczędzającej, nie okaleczającej kobiecego ciała. I wreszcie spokojny sen – negatywny wynik oznacza, że jest się zdrowym. A pamiętajmy, że nie każdy guz jest rakiem. Ale by to wiedzieć, trzeba się zbadać.

Badania mammograficzne są bezpłatne – finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjentki, które według danych epidemiologicznych i opinii specjalistów są szczególnie narażone na zachorowanie, a więc kobiety w wieku 50-69 lat wykonują diagnostykę bez skierowania – w ramach profilaktycznego programu profilaktyki raka piersi – raz na dwa lata. Dlatego nie warto odwlekać badania, czekać na zaproszenie, czy – co gorsza – na widoczne gołym okiem zmiany.

Gdzie wykonać badanie?

Lista placówek realizujących program profilaktyki raka piersi w stacjonarnych pracowniach mammografii na terenie województwa świętokrzyskiego

Mieszkanki miast i gmin, gdzie nie ma pracowni mammograficznej mogą skorzystać z pracowni mobilnej: na miejsce przyjeżdża jeden z 25 mammobusów, które docierają nawet do najmniejszych miejscowości naszego regionu.

Harmonogram miejsc stacjonowania mammobusów w październiku

Panie, które ze względu na wiek nie uczestniczą w programie profilaktycznym, mogą wykonać bezpłatne badanie piersi (mammografię lub USG) na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekologa, onkologa) przyjmującego w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. O tym czy pacjentka powinna mieć wykonaną mammografię (lub usg) decyduje lekarz.

Pamiętajmy też, że obowiązkowym elementem profilaktyki raka jest samobadanie piersi. Każda pani po ukończeniu 20 dwudziestego roku życia powinna regularnie sama badać sobie piersi (najlepiej pod prysznicem). Raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa. Zawsze też można poprosić o zbadanie piersi lekarza POZ.

Warto też korzystać z innych programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ.

Wykaz programów

Ale profilaktyka, to nie tylko badania. To także styl życia. Dziś wiemy już, jak można modyfikować czy eliminować pewne niekorzystne zachowania sprzyjające zachorowaniu na raka piersi. Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania należą:

  • alkohol – zwłaszcza wysokoprocentowy,
  • dieta bogata w tłuszcze nasycone,
  • otyłość – zwłaszcza w wieku pomenopauzalnym, a szczególnie typu brzusznego.

Tymczasem dieta bogata w warzywa i owoce (wysoka podaż kwasu foliowego) oraz regularna aktywność fizyczna zdecydowanie redukują ryzyko powstania raka piersi.

Źródło: Rzecznik Prasowy