Badaj się – to nic nie kosztuje
Rak piersi i rak szyjki macicy, to jedne z najczęstszych nowotworów u kobiet, w dodatku będące główną przyczynę zgonów onkologicznych wśród pań. A można to zmienić. Medycyna ma bowiem potężny oręż do walki z tymi chorobami. Jest nim badanie mammograficzne i badanie cytologiczne, które potrafią wykryć bardzo wczesne stadium choroby (a nawet stadium przedrakowe), kiedy nie daje ona żadnych objawów, a co za tym idzie – leczenie rozpoczęte na tym etapie jest szybkie i skuteczne. To też – w razie konieczności – olbrzymia szansa na przeprowadzenie tzw. operacji oszczędzającej, nie okaleczającej kobiecego ciała. I wreszcie spokojny sen: negatywny wynik oznacza, że jest się zdrowym – pamiętajmy, że nie każdy guz jest rakiem. Ale by to wiedzieć, trzeba się zbadać.
Stąd Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ cyklicznie zwraca uwagę Polek na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych. To najlepszy prezent, jaki możemy sobie sprawić: nie ma nic cenniejszego, niż nasze zdrowie i życie.
Przypominamy też, że badania są bezpłatne, nie trzeba też mieć skierowania – finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Więcej na temat profilaktycznej mammografii i cytologii, wraz z placówkami wykonującymi te świadczenia na stronie http://www.nfz-kielce.pl/dla-pacjentow/zakresy-swiadczen/programy-profilaktyczne/. Natomiast trasy mammobusów wraz z wyszukiwarką zamieszczony jest na stronie: http://www.nfz-kielce.pl/dla-pacjentow/harmonogram-mammobusu/ .
Warto wiedzieć
Obowiązkowym elementem profilaktyki raka jest samobadanie piersi. Każda pani po ukończeniu 20 dwudziestego roku życia powinna regularnie sama badać sobie piersi (najlepiej pod prysznicem). Raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa.
Ale profilaktyka, to nie tylko badania. To także styl życia. Dziś wiemy już, jak można modyfikować czy eliminować pewne niekorzystne zachowania sprzyjające zachorowaniu na raka piersi. Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania należą:
Tymczasem dieta bogata w warzywa i owoce (wysoka podaż kwasu foliowego) oraz regularna aktywność fizyczna zdecydowanie redukują ryzyko powstania choroby.