Komunikat dla świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS).
Obowiązek informowania lekarza POZ
Z informacji docierających do Oddziału wynika, iż świadczeniodawcy AOS nie respektują obowiązku wystawiania zaświadczeń dla lekarza kierującego/lekarza POZ, w których powinni poinformować o:
obecnie prowadzonego pacjenta w opiece AOS.
Zaświadczenia takie winny być wystawiane nie rzadziej niż co 12 miesięcy, w przypadku gdy:
Brak wystawionego zaświadczenia może mieć szczególny wpływa na:
Wydanie przedmiotowej informacji przez lekarza specjalistę winno odbywać się na wizycie u specjalisty. W sytuacji, gdy świadczeniobiorca nie uzyskał wyżej wymienionej informacji w dniu udzielanego świadczenia, świadczeniodawca AOS powinien zapewnić jej wydanie poza kolejnością, w możliwie najbliższym uzgodnionym ze świadczeniobiorcą terminie. Wydanie informacji w takim trybie nie może być podstawą do ubiegania się przez świadczeniodawcę o jego rozliczenie, jako zrealizowanej porady lekarskiej.
Podkreśla się, że realizacja przez świadczeniodawców AOS obowiązku wydawania informacji, ma charakter obligatoryjny i nie zależy od faktu zwrócenia się świadczeniobiorcy do lekarza specjalisty o jej uzyskanie dla lekarza kierującego/lekarza poz.
W przypadku świadczeniodawców AOS uchylających się od w/w obowiązku Oddział zastosuje sankcje określone w OWU.
Autor komunikatu: WSOZ, Sekcja ds. Lecznictwa Otwartego Świętokrzyskiego Ow NFZ tel. kontaktowy 41 36 46 230
Podstawa prawna: załącznik do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 roku, §12 ust. 4 i 5 Ogólnych Warunków Umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.