Aktualności

Aktualności

Komunikat dla pacjentów

20.05.2016

Mleko mamy jak najcenniejsza szczepionka

Tuż po porodzie, jeszcze na szpitalnym oddziale  aż 98 procent mam karmi piersią. Po sześciu miesiącach są to tylko trzy kobiety na sto. Dlaczego tak się dzieje? Bo wciąż jest zbyt niska świadomość mam, zbyt rzadko się o tym mówi i pisze.

Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ w ramach kampanii „NFZ bliżej pacjenta” rozpoczął akcję informacyjną zachęcającą młode i przyszłe mamy do naturalnego karmienia swoich dzieci –  „Mamo, karm mnie piersią! To jest najzdrowsze dla mnie i dla Ciebie”. O tym, że  to najzdrowszy i najbezpieczniejszy sposób żywienia, jaki istnieje dla dziecka, ale także i dla kobiety, przekonywali też podczas zorganizowanej przez NFZ konferencji prasowej specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek i Położnych: Dr Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, Ewa Mikołajczyk, prezes Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek i Położnych, Izabela Oszmiana, położna i Paulina Podolska-Słoń, doradca laktacyjny.

– Pokarm matki to żywa tkanka, to miliardy komórek macierzystych, to przekazywane przez matkę bakterie, które wpływają na rozwój układu immunologicznego, a także …geny –argumentowała  Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. – Nie ma żadnego substytutu, który zastąpi mleko matki. Dzięki naturalnemu pokarmowi dzieci zyskują zdrowotny kapitał na kolejne etapy życia. Pamiętajmy też, że karmienie naturalne przynosi korzyści zarówno dziecku, jak i matce. – Dlatego  bardzo dziękuję świętokrzyskiemu NFZ, że zorganizował konferencję na ten temat. O karmieniu piersią trzeba mówić jak najwięcej.

Ale z punktu widzenia wzrostu świadomości młodych mam niezwykle istotne jest też zapewnienie kobietom możliwości karmienia piersią, wspieranie ich przez doświadczone położne i doradców laktacyjnych.

– Bardzo często dzieje się tak, że w czasie ciąży kobieta jest wyłącznie pod opieką lekarza, nie wie, że ma też swoją położną środowiskową, która może przyszłą mamę  przygotować do porodu, do opieki nad nowonarodzonym dzieckiem i nauczyć, jak to dziecko karmić – Rozwiać jej wątpliwości, odpowiedzieć na pytania. Taki kontakt przed porodem pozwoli na to, że położna odwiedzi matkę już pierwszego dnia jej pobytu w domu po porodzie, nie będzie musiała czekać na informację ze szpitala. Kobieta nie będzie zostawiona sama w tym trudnym dla niej okresie – mówiła  Izabela Oszmiana.

– A te pierwsze godziny i dni, po przyjściu na świat dziecka są najważniejsze – dodawała Paulina Podolska-Słoń, doradca laktacyjny. – Ze statystyk wynika, że jeszcze przed porodem i w szpitalu  98 procent kobiety deklaruje chęć karmienia piersią. – Po pół roku jest ich zaledwie trzy na sto. Dlatego podnoszenie wiedzy personelu medycznego , tworzenie poradni laktacyjnych, pomoc dla pacjentek w każdej sytuacji i zapoznanie już w szpitalu ze wskaźnikami skutecznego karmienia, pozwolą kobietom czuć się pewniej i pomogą w rozwiązywaniu problemów.

Z kolei Ewa Mikołajczyk, prezes Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek i Położnych zwróciła uwagę na jeszcze jeden aspekt naturalnego karmienia.

– Nie do pominięcia jest też aspekt psychologiczny karmienia piersią: pod wpływem hormonów  między matką a dzieckiem tworzy się wyjątkowa więź.

Dodała też, że pokarm matki to wszechstronna szczepionka, najlepsza i bezpieczna dla dziecka.

 – Gdyby była do kupienia w aptece, ustawiałyby się po nią kolejki. A przecież jest dostępna za darmo, w każdej chwili i nie trzeba jej przygotowywać przed podaniem – podsumowała.

Faktycznie mleko matki jest za darmo, a jednocześnie jest bezcenne. Jednak Amerykanie pokusili się o „przeliczenie finansowe”. Biorąc pod uwagę leczenie schorzeń, na które zapadają dzieci karmione mlekiem zwierzęcym i ich późniejszą rehabilitację, to 1 mililitr kobiecego mleka wart jest 560 dolarów. Podczaj jednego karmienia dziecko wypija około 10 mililitrów…

 

 

Eksperci od naturalnego karmienia biorący udział w konferencji (od lewej): Izabela Oszmiana, położna, Paulina Podolska-Słoń, doradca laktacyjny, Ewa Mikołajczyk, przewodnicząca ŚIPiP, dr Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii WSZ