Pomoc medyczna dla pielgrzymów/ Healthcare information for Participants of World Youth Days
W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta, należy wezwać karetkę pogotowia ratunkowego. Natomiast w przypadku subiektywnego poczucia zagrożenia zdrowia i życia, szczególnie w razie współistnienia choroby przewlekłej, chory ma prawo do świadczeń pomocy doraźnej, udzielanej bez skierowania w szpitalnych izbach przyjęć lub w szpitalnych oddziałach ratunkowych
In the event of an accident or sudden illness, call an ambulance (number 999 or 112) or go directly to the hospital, particularly to the Emergency Department – SOR
Do stanów zagrożenia życia i zdrowia zaliczamy między innymi:
W opisanych sytuacjach natychmiast wzywamy karetkę pogotowia ratunkowego lub – jeżeli mamy takie możliwości – udajemy się po pomoc do szpitalnego oddziału ratunkowego czy izby przyjęć.
Jak wezwać pogotowie ratunkowe?
Aby wezwać karetkę pogotowia ratunkowego należy zadzwonić:
Przy zgłoszeniu należy podać dyspozytorowi następujące informacje:
Pliki do pobrania
Podczas pobytu poza miejscem zamieszkania, w razie nagłego zachorowania lub pogorszenia się stanu zdrowia (pacjent nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem zdrowia, ale jego samopoczucie odbiega od „stanu normalnego”; zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy), chory ma prawo do skorzystania z pomocy lekarza POZ w miejscu, gdzie się znajduje – jako tak zwany pacjent spoza listy.
Pliki do pobrania
W razie nagłego zachorowania czy wypadku po godzinach zamknięcia przychodni działają różnego typu placówki dyżurujące, które udzielają pomocy w zależności od stanu zdrowia pacjenta.
W przypadkach nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia niebędących stanem zagrożenia życia, pomocy udzielają przychodnie tzw. nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. To poradnie w rodzaju podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie lekarze i pielęgniarki przyjmują od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 rano dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy. Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej obejmują:
Pliki do pobrania
Lista dyżurujących poradni/ List of Medical Facilities Open at Night and on Public Holidays
W przypadku takich zdarzeń, jak złamanie, zwichnięcie, uraz oka po pomoc należy się udać do placówek dyżurujących w ramach tzw. nagłej specjalistycznej pomocy w godzinach późnowieczornych, nocnych i w soboty. Są to:
Poradnia Chirurgii Ogólnej oraz Poradnia Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, "ARTIMED" Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Kielce, ul. Ignacego Paderewskiego 4B, tel. 41 367 17 00 – w dni robocze od godz. 18 do godziny 22, w soboty od godziny 12 do godziny 22.
Poradnia Okulistyczna, "ARTIMED" Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Kielce, ul. Ignacego Paderewskiego 4B, tel. 41 367 17 00, poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz. 17.00-22.00, w środę w godz. 18.00-22.00 oraz w sobotę w godz. 9.00-13.00.
Jeżeli w nocy zaboli ząb, działa tzw. doraźna pomoc stomatologiczna (od poniedziałku do piątku w godzinach od 19.00 do 7.00 rano oraz w soboty, niedziele i święta całodobowo/from 7:00 p.m. to 7:00 a.m. the following day, on Saturdays, Sundays and public holidays is available 24 hours a day). W jej ramach pacjentów przyjmują następujące placówki (List of Night Dental Care Facilities):
Kielce – Gabinet stomatologiczny przychodni MSWiA, ul. Wojska Polskiego 51 (IV piętro) – tel. (41) 349 35 68.
Starachowice– Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – "Wamed", ul. Jana Pawła II 1, tel. (41) 273 57 02;
Busko Zdrój – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Dentalvita", ul. Kazimierza Wielkiego 29, tel. (41) 378 61 95.
General information concerning access to health care during a temporary stay in Poland