Jakie są objawy alergii?
U każdej osoby mogą być to inne symptomy.
Do najczęstszych objawów alergii należą:
Według danych NFZ pacjenci najczęściej odwiedzają poradnie od połowy lutego do końca maja oraz we wrześniu, październiku i listopadzie.
Jak informuje lekarz Renata Pejas-Dulewicz, specjalista chorób wewnętrznych, spec. chorób płuc w trakcie specjalizacji z alergologii:
„Pierwsze objawy alergii na pyłki drzew pojawiają się już w styczniu (pylenie leszczyny). Potem dołącza się pylenie kolejnych drzew liściastych. Od maja trwa pylenie traw, potem chwastów aż do końca września. I to są właśnie miesiące wzmożonego zainteresowania poradnią alergologiczną, gdyż dolegliwości mogą być naprawdę uciążliwe i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Prawidłowa diagnoza, włączenie odpowiedniego leczenia, a następnie odczulanie (niestety trwające od 3-5 lat) mogą je zniwelować do zera.”
Co może uczulać ?
O ile alergie związane z dolegliwościami ze strony układu oddechowego należą do najczęstszych, to pacjenci zgłaszają się do lekarzy z coraz częściej z innymi dolegliwościami.
Lekarz Renata Pejas-Dulewicz wyjaśnia:
„Alergolog nie zajmuje się tylko objawami związanymi z alergią na pyłki ale również diagnostyką zmian skórnych: atopowych, kontaktowych, obrzęku naczynioruchowego. Ponadto diagnostyką alergii pokarmowych, uczuleń na owady błonkoskrzydłe, uczuleń na leki, leczeniem astmy alergicznej, kwalifikacją do leczenia biologicznego.
A ponieważ alergia jest uznawana za chorobę cywilizacyjną wzrost zachorowań jest powszechny, więc i zapotrzebowanie na wizyty u alergologa jest zdecydowanie większe.”
Wizyty w poradniach alergologicznych w liczbach
W ubiegłym roku w całym województwie świętokrzyskim z wizyt w poradniach alergologicznych skorzystało prawie 29 tys. pacjentów (dorośli – ponad 19 tys. i dzieci – prawie 9 tys.). To więcej niż w 2022 roku (25,5 tys.). W ciągu dwóch lat o ponad trzy tysiące wzrosła liczba dorosłych korzystających z poradni oraz prawie o tysiąc u dzieci.
Najczęściej diagnozowane choroby/symptomy wśród dorosłych to:
U dzieci:
Od dwóch lat drastycznie wzrosła ilość dzieci chorujących na choroby alergiczne noso-gardzieli.